Podkarpacka Izba Rolnicza
Start
Olimpiada Młodych Producentów Rolnych 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   Krzysztof Furdyna, młody rolnik z gminy Tuszów Narodowy został zwycięzcą Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, zdobywając największą ilość punktów zarówno z testu pisemnego, jak i z odpowiedzi ustnej i z zadania praktycznego
.

To nie pierwszy jego sukces w odbywającym się corocznie wojewódzkim finale tego konkursu. W ubiegłych dwóch latach Krzysztof Furdyna również był laureatem wojewódzkiego etapu konkursu, a w roku 2016 zajął drugie miejsce w ogólnokrajowym finale Olimpiady. Na kolejnych miejscach uplasowali się niezwyciężeni w tym roku uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu. Drugie miejsce zajął Paweł Michalski, trzecie Patryk Pietras, czwarte Wojciech Krupski, a piąte Kamil Ozimek.

Finał XXXVI edycji Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych odbył się 23 lutego 2018 roku w Podkarpackiej Izbie Rolniczej w Trzebownisku. Inicjatorem i głównym organizatorem tego przedsięwzięcia był Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej, przy współudziale rzeszowskiej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, rzeszowskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale i Podkarpackiej Izby Rolniczej, której prezes Stanisław Bartman objął Olimpiadę honorowym patronatem.

 

Łatwo nie było…

W tym roku w zmaganiach konkursowych na szczeblu wojewódzkim uczestniczyło  27 osób ze szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych w Radymnie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu oraz Zespołu Szkół Techniczno - Weterynaryjnych w Trzcianie. W Olimpiadzie uczestniczyli również młodzi producenci rolni prowadzący swoje gospodarstwa rolne.  

Tegoroczny zakres tematyczny konkursu obejmował materiał z następujących działów: z produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ochrony środowiska i BHP. Tradycyjnie były również pytania dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Wojewódzki etap składał się z testu pisemnego trwającego godzinę i obejmującego 50 pytań oraz z drugiej części tzw. ustnej, w której należało odpowiedzieć na dwa wylosowane przez siebie  pytania. Nowością tegorocznych zmagań było zadanie praktyczne, którego pomysłodawcą był przewodniczący komisji egzaminacyjnej Michał Noworól z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, podczas którego każdy z odpowiadających miał na celu rozróżnienie min. 20 rodzajów nasion z 24 zaprezentowanych przez przewodniczącego. Jak się okazało zadanie to było niemałym wyzwaniem dla uczestników konkursu.

Wojewódzki finał Olimpiady był drugim etapem eliminacji (etap pierwszy to eliminacje szkolne), a jednym z celów tego etapu, oprócz zaprezentowania swojej wiedzy, było wyłonienie pięciu najlepszych uczestników do etapu krajowego. Wyłoniona piątka laureatów weźmie udział w trzecim etapie czyli w Finale Krajowym Olimpiady, który odbędzie się w dniach 15 - 16 marca 2018 r. w Kielcach podczas XXIV Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH”, Tam będą reprezentować województwo podkarpackie.

… ale było warto

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a laureaci atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane i wręczone wraz z gratulacjami przez przedstawicieli organizatorów, tj. Justynę Piekut, prezesa Zarządu Wojewódzkiego ZMW „Wici” w Rzeszowie, Arkadiusza Bębna dyrektora Podkarpackiej Izby Rolniczej w Trzebownisku, Sylwię Szczygieł z - cę dyrektora KRUS w Rzeszowie, oraz Janusza Kilara z - cę dyrektora PODR w Boguchwale.

Słowa uznania i podziękowania zarówno dla organizatorów, jak też młodzieży biorącej udział w Olimpiadzie i dla nauczycieli, którzy młodzież przygotowywali skierował również Zbigniew Micał dyrektor Biura Polskiego Stronnictwa Ludowego w Rzeszowie, przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Rzeszowie.

Wszystkim uczestnikom Olimpiady serdecznie gratulujemy, a za laureatów trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w Finale Krajowym.

 

Podkarpacka Izba Rolnicza

 
Copyright © 2018 Podkarpacka Izba Rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla templates