Podkarpacka Izba Rolnicza
Start
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR w Ropczycach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 października 2017 r. odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Ropczycach podczas którego przedstawiciele samorządu rolniczego wysłuchali najpierw Witolda Darłaka starosty powiatu ropczycko – sędziszowskiego, który mówił o dofinansowaniu Starostwa do atestacji opryskiwaczy dla rolników z powiatu ropczycko – sędziszowskiego, o sytuacji w powiatowej służbie zdrowia oraz o łączniku do autostrady, a następnie wysłuchali kolejnych prelegentów.

Najpierw Katarzyna Oleś - Bizoń Powiatowy Lekarz Weterynarii omówiła temat zgnilca amerykańskiego, choroby pszczół która zaatakowała pasieki powiatu ropczycko – sędziszowskiego, zagrożenie wirusem afrykańskiego pomoru świń w województwie podkarpackim oraz zasygnalizowała rosnące zagrożenie ptasią grypą. Następnie Arkadiusz Bęben dyrektor Podkarpackiej Izby Rolniczej zrelacjonował wrześniowy wyjazd studyjny podkarpackich rolników na Ukrainę i do Rumunii, potem przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: kierownik Jan Bielak i główny specjalista Ryszard Gonczowski omówili obecnie obowiązujące zasady zakupu ziemi rolniczej i scharakteryzowali zadania nowo utworzonej jednostki KOWR. Następnie Magdalena Kaczkowska z ropczyckiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa omówiła bieżącą działalność Biura, podobnie jak Marek Pająk kierownik ropczyckiej Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Marek Stręk kierownik ropczyckiego Zespołu Doradców Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, którzy również zrelacjonowali bieżącą pracę kierowanych przez siebie zespołów. Dużym zainteresowaniem delegatów cieszyło się wystąpienie Marcina Hendzla, pracownika ropczyckiego Starostwa Powiatowego, który omówił regulacje prawne dotyczące wycinki drzew z lasów prywatnych oraz Pawła Fuglewicza, który przedstawił aktualną ofertę ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW.

Delegatów zaniepokoiła informacja zasygnalizowana przez przedstawicielkę BP ARiMR, o tym, że od 2018 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie mają być składane tylko i wyłącznie przez internet, dlatego też zgłosili wniosek by Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji tak technicznie dopracowała e – wniosek by transmisja danych podczas wypełniania wniosku nie była przerywana i by rolnik w przypadku przerwania wypełniania wniosku nie musiał go ciągle wypełniać od nowa.

Obowiązek składania wniosków o dopłaty bezpośrednie elektronicznie wynika z art. 17 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014.

GALERIA

 
Copyright © 2018 Podkarpacka Izba Rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla templates