Podkarpacka Izba Rolnicza
Start
Konkurs na Najbezpieczniejsze Gospodarstwo Rolne rozstrzygnięty! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   


W dniu 14 września 2017 roku w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie odbyło się podsumowanie Etapu Wojewódzkiego XV edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Organizatorami Konkursu na terenie województwa podkarpackiego byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Rzeszowie, Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie oraz Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Celem konkursu była promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. W konkursie wzięły udział osoby pełnoletnie, prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i ubezpieczone w KRUS. Do tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się 168 gospodarstw z województwa podkarpackiego.

Regionalne komisje wyłoniły dziesięć gospodarstw, które przeszły do etapu wojewódzkiego. Zgodnie z regulaminem Konkursu, komisja wojewódzka w składzie: Marta Kowal (OR KRUS), Agata Borcz (OR KRUS), Małgorzata Jacek (PIP) oraz Barbara Rajzauer (PODR) oceniła gospodarstwa rolne biorąc pod uwagę ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia przed wypadkami, stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych, warunki obsługi i chowu zwierząt, stosowanie i jakość środków ochrony osobistej, rozwiązania techniczne i organizacyjne stosowane w gospodarstwie w celu ograniczenia ryzyka wypadku i zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Komisja zwracała również uwagę na organizację miejsca wypoczynku i zabawy dzieci.

Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w województwie podkarpackim w 2017 roku komisja uznała gospodarstwo państwa Doroty i Kazimierza Dąbrowskich z Dębowca, gmina Dębowiec. II miejsce przyznano panu Adamowi Śliwa zamieszkałemu w Przeworsku, gmina Przeworsk. III miejsce przypadło panu Marianowi Grzech zamieszkałemu w Przerytym Borze, gmina Czarna. Ponadto komisja przyznała cztery wyróżnienia dla: Łucji i Janusza Homa zamieszkałych w Rokietnicy, gmina Rokietnica, Daniela Bruk zamieszkałego Puławy, gmina Rymanów, Elżbiety i Jacka Ceglińskich zamieszkałych w Święte, gmina Radymno oraz Grzegorza Szewczyka zamieszkałego w Starym Mieście, gmina Leżajsk.

Do etapu wojewódzkiego Konkursu zakwalifikowały się również gospodarstwa pana Jana Rewera zamieszkałego w Niechorzbu, gmina Boguchwała, pana Józefa Bierzyńskiego zamieszkałego w Dąbrówce Obuchowskiej, gmina Czermin oraz pana Sławomira Stachik zamieszkałego w Ropczycach, gmina Ropczyce.

W uroczystym podsumowaniu Konkursu wzięli udział: Beata Kucięba z - ca Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie, Sylwia Szczygieł z - ca dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego OR w Rzeszowie, Zofia Kochan dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Wiesław Polek z - ca dyrektora POR Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, Janusz Kilar z - ca dyrektora Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Jan Bielak kierownik Wydziału Kształtowania Ustroju Rolnego i Gospodarowania Zasobem w Oddziale Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Rzeszowie, Stanisław Bartman prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej w Trzebownisku, Mieczysław Bochenek prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kół i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie oraz Małgorzata Witas i Mateusz Radke pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie.

W spotkaniu uczestniczyli również burmistrzowie i wójtowie z gmin, z których pochodzili laureaci Konkursu: Wojciech Superson z - ca burmistrza miasta Przeworsk, Bogusław Majka z - ca wójta gminy Czarna, Wojciech Farbaniec burmistrz gminy Rymanów, Witold Darłak starosta powiatu ropczycko - sędziszowskiego, Zdzisław Leśko z - ca starosty powiatu leżajskiego.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego OR w Rzeszowie dla wszystkich laureatów ufundowała elektronarzędzia. Obecni przedstawiciele instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa pracy w rolnictwie oraz władz samorządowych również wręczyli laureatom okolicznościowe dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe. Zaproszeni goście oraz rolnicy wysłuchali prelekcji na temat boreliozy przygotowanej przez panią Małgorzatę Witas oraz pana Mateusza Radke pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość że państwo Dorota i Kazimierz Dąbrowscy, którzy reprezentowali nasze województwo na etapie centralnym Konkursu zajęli w nim II miejsce w Polsce. Wręczenie nagród odbyło się 22 września br. podczas Międzynarodowych Targów Agro Show w Bednarach k. Poznania.


Agata Borcz

OR KRUS w Rzeszowie


Komisja Konkursowa oceniając gospodarstwa sprawdzała przede wszystkim:

  • ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy,
  • stan budynków inwentarskich i gospodarczych,
  • wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części,
  • podpory i inne zabezpieczenia przed wypadkami,
  • stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych,
  • warunki obsługi i chowu zwierząt,
  • stosowanie i jakość środków ochrony osobistej,
  • rozwiązania techniczne i organizacyjne stosowane w gospodarstwie w celu ograniczenia ryzyka wypadku i zwiększenia bezpieczeństwa pracy,
  • organizację miejsca wypoczynku i zabawy dzieci.
 
Copyright © 2018 Podkarpacka Izba Rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla templates