Podkarpacka Izba Rolnicza
Start
Finał Plebiscytu na Najlepsze KGW 2017 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 lipca br. w Ośrodku Kultury w Szczawnem w gminie Komańcza odbył się finał Plebiscytu na Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w 2017 r. Impreza współorganizowana przez Podkarpacką Izbę Rolniczą, Gazetę Codzienną Nowiny, Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Wojewódzką Radę Kół Gospodyń Wiejskich połączona była z Piknikiem Wołowym, którego głównym celem była promocja wołowiny – mięsa mało popularnego i niedocenianego przez polskich konsumentów. Plebiscyt cieszył się ogromnym zainteresowaniem – wzięło w nim udział 56 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń działających na rzecz kultury wiejskiej z powiatów: sanockiego, krośnieńskiego, rzeszowskiego, łańcuckiego, bieszczadzkiego, ropczycko - sędziszowskiego, kolbuszowskiego, dębickiego, przeworskiego, jasielskiego, leżajskiego i przemyskiego.

 

Otwarcia imprezy dokonali: poseł do Parlamentu Europejskiego - Elżbieta Łukacijewska, redaktor naczelny Gazety Codziennej Nowiny – Stanisław Sowa, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych – Mieczysław Bochenek, członek zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej – Stanisław Fal oraz wójt Gminy Komańcza – Stanisław Bielawka. W czasie przemówień padło wiele ciepłych słów, gratulacji i przede wszystkim podziękowań za dotychczasową pracę skierowanych do pań działających w Kołach Gospodyń Wiejskich i lokalnych stowarzyszeniach.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie Odznak Honorowych Św. Izydora Oracza – patrona rolników za wybitne osiągnięcia dla samorządu rolniczego i pracę na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Następnie odbyło się oficjalne wręczenie nagród i wyróżnień zwyciężczyniom Plebiscytu.

Oprócz prestiżowego tytułu, zwyciężczynie otrzymały wartościowe nagrody. W głosowaniu czytelników Nowin zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Szczawne - Kulaszne (gm. Komańcza, powiat sanocki). Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Wola Zarczycka (gm. Nowa Sarzyna, powiat leżajski). Trzecie miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Piątkowa (gm. Błażowa, powiat rzeszowski). Nagrodzone koła otrzymały pamiątkowe plakietki, bony pieniężne na zakupy, wyjazdy do Brukseli ufundowane przez europoseł Elżbietę Łukacijewską oraz upominki od firmy Sylveco.

Dodatkowo spośród wszystkich uczestników kapituła konkursu nagrodziła trzy koła. I tak nagrodę w kategorii: Aktywność kulturalna i społeczna zdobyło KGW Chmielnik. W kategorii: Aktywność i współpraca regionalna zwyciężyło Regionalne Stowarzyszenie Folklorystyczne Wrzos w Dębowcu, a w kategorii Kultywowanie tradycji nagrodę otrzymało KGW w Zarszynie. Wręczono również siedem wyróżnień dla KGW w Nowotańcu (gm. Bukowsko, powiat sanocki), Stowarzyszenia Kobiet w Krasnem (gm. Krasne, powiat rzeszowski), KGW w Głuchowie, (gm. Łańcut, powiat łańcucki), KGW w Nienaszowie (gm. Nowy Żmigród, powiat jasielski), KGW w Ropience (gm. Ustrzyki Dolne, powiat bieszczadzki), Regionalnego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury Ludowej w Iwoniczu Zdroju (gm. Iwonicz Zdrój, powiat krośnieński) oraz KGW w Markowej (gm. Markowa, powiat łańcucki).

Następnie na wniosek zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej wręczono Jerzemu Kocójowi, burmistrzowi Błażowej pamiątkowy grawerton za całokształt współpracy z samorządem rolniczym i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich w działaniach na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz promowanie rodzimej tradycji i kultury na terenie gminy Błażowa i całego województwa.

Plebiscyt był także doskonałą okazją do złożenia życzeń i gratulacji dla Anny Fąfary, sołtysa wsi Brzeżanka w powiecie strzyżowski i delegatki Podkarpackiej Izby Rolniczej, która zdobyła tytuł Sołtysa Roku 2016 r. Podkarpacka Izba Rolnicza ufundowała dla niej z tej okazji pamiątkowy prezent będący wyrazem podziękowania za dotychczasową pracę na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i integrację środowisk lokalnych.

Na zakończenie części oficjalnej Plebiscytu, wszystkie panie otrzymały od organizatorów ksiązki i pamiątkowe dyplomy.

Kolejnym punktem imprezy był Piknik Wołowy, którego głównym wydarzeniem był konkurs kulinarny na „Najlepszą potrawę z wołowiny”. W konkursie uczestniczyło dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatów sanockiego, krośnieńskiego i leskiego. Komisja konkursowa pracowała w składzie: wójt gminy Komańcza Stanisław Bielawka – przewodniczący oraz redaktor naczelny gazety codziennej Nowiny Stanisław Sowa, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie Mieczysław Bochenek, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW w Rzeszowie Stefania Michałek i przedstawiciel firmy Tefal Dariusz Szeląg – członkowie komisji. Po długich i trudnych obradach komisja zdecydowała iż najlepszą potrawą była „Wołowina marynowana”, przygotowana przez przedstawicielkę KGW w Czaszynie.

Następnie po rozstrzygnięciu konkursu kulinarnego odbyły się gry i zabawy zręcznościowe dla dzieci. Najmłodsi rywalizowali w konkursach: „Zagoń krówki do obórki” i „Bieg apacza” oraz wzięli udział w loterii fantowej, która cieszyła się ich ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody lub gadżety promujące Piknik. Ostatnim punktem Pikniku były konkursy zręcznościowe dla dorosłych, w których uczestniczyła publiczność i panie z KGW. Każdy miał okazji sprawdzić swoje umiejętności i refleks w różnych dyscyplinach m. in: „Przenoszenie krówek”, „Łowienie krówek”, „Wyprawa do obory” i „Pozbieraj krówki w alkogoglach”. W przerwach między konkursami wręczano uczestnikom nagrody.

W trakcie Pikniku Wołowego można było również bezpłatnie degustować potrawy z wołowiny – produktu polskiego wystawione na stoiskach KGW, a były to m.in. steki, gulasz, bitki, zrazy oraz różnego rodzaju rolady i paszteciki.

Na zakończenie całej uroczystości Arkadiusz Bęben, dyrektor biura Izby wręczył jubileuszowe medale 20 – lecia Podkarpackiej Izby Rolniczej wójtowi gminy Komańcza – Stanisławowi Bielawce oraz Robertowi Piechockiemu - prezesowi Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego na Rzecz Rozwoju Wsi Szczawne i Kulaszne.

Miłym akcentem było również wręczenie pamiątkowego grawertonu delegatowi Podkarpackiej Izby Rolniczej z gminy Komańcza – Janowi Macko za zaangażowanie i współpracę z samorządem rolniczym.

 

GALERIA

 
Copyright © 2018 Podkarpacka Izba Rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla templates