Podkarpacka Izba Rolnicza
Start
Posiedzenie Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej powiatu stalowowolskiego PDF Drukuj Email

W Starostwie Powiatowym  w Stalowej Woli w dniu  6 grudnia 2017 roku odbyło się posiedzenie  Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej  powiatu stalowowolskiego. W posiedzeniu wzięli udział  delegaci, kierownik PZDR , przedstawiciele inspekcji weterynarii , TUW   oraz  członek zarządu izby. Po przywitaniu  głos zabrał pan Jarzyna , lekarz weterynarii, który  mówił  o szerzącej się chorobie ASF i zasadach bioasekuracji. Przypomniał, że na 4 grudnia  zanotowanych  było  663 przypadków  zachorowań   i 104 ognisk. Odnotowano przypadki ognisk w samej Warszawie co pozwala przypuszczać , że choroba może  przechodzić na kolejne województwa.  Dlatego ważne jest, co podkreślał pan doktor bioasekuracja polegająca na przestrzeganiu  zasad  chroniących przez chorobą.  Chorobie można przeciwstawić się  chroniąc świnie przed kontaktem z dzikami, utrzymanie pomieszczeń w czystości  i stosowaniem mat nasączonym środkiem dezynfekcyjnym.  W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy powiadomić inspekcję.  Głównym wektorem przenoszenia choroby jest czynnik ludzki, dalej słoma, pasza, inne zwierzęta, handel sztukami pochodzącymi z terenów zagrożonych. Pan Jarzyna przypomniał, że  myśliwi muszą w sposób szczególny przestrzegać zasad , gdyż  mogą być  wektorem rozprzestrzeniania się choroby.  Ponadto poruszył problem ptasiej grypy  i wścieklizny.

Więcej…
 
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR w Tarnobrzegu PDF Drukuj Email

W dniu 4 grudnia  2017 roku w siedzibie Rady Powiatowej  PIR w Tarnobrzegu odbyło się kolejne  posiedzenie rady.  W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele KRUS, TUW, delegaci. Jako pierwsza głos zabrała pani Barbara Dul z KRUS , która przedstawiła  zasady naliczania emerytur oraz zasady ubezpieczenie. Jak podkreślała  do końca roku jest jeszcze możliwość  przejścia na wcześniejszą emeryturę po spełnieniu  określonych warunków, w tym wieku  55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn po udokumentowaniu wymaganych okresów składkowych, 30 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn. Od stycznia 2018 roku już takiej możliwości nie będzie gdyż zgodnie z przepisami rolnicy będą przechodzili na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.  Pani Dul mówiła również o  pobieraniu  emerytury z ZUS i KRUS  ale tylko w określonych przypadkach. Warunkiem uzyskania pełnej emerytury z KRUS jest przekazanie gospodarstwa.  Pozostałe  przepisy dotyczące ubezpieczeń, zasiłków chorobowych pozostają bez zmian. Do każdego rolnika w sprawie naliczeń   należy zdaniem pani Dul podchodzić indywidualnie i dlatego w każdym przypadku zapraszała do siedziby KRUS.

Więcej…
 
Posiedzenie Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej powiatu mieleckiego PDF Drukuj Email

W siedzibie Urzędu Gminy   w Gawłuszowicach,   w dniu  30. 11.2017 roku odbyło się posiedzenie  Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej  powiatu mieleckiego. W posiedzeniu wzięli udział  przedstawiciele  różnych instytucji, gminy i delegaci. Po przywitaniu  i przedstawieniu porządku obrad przez przewodniczącego rady jako pierwszy głos zabrał wójt gminy pan Jan Nowak , który mówił o dobrze pracującej gminie i dobrej  współpracy z innymi instytucjami , w tym z izbą rolniczą. Przedstawiciel ARiMR  pan Krupa Wiesław  mówił  o wnioskach obszarowych, które  w większości są już zweryfikowane a zaliczki wpłacone na konta rolników. Pozostało jeszcze kilka wniosków, które  wykazały błędy  formalne , niezgodności  i rolnicy  nie mogli otrzymać do czasu  wyjaśnienia, zaliczek. Zgodnie z zapowiedzą  co podkreślał pan Krupa w roku 2018  wnioski obszarowe mają być  przyjmowane przez agencję tylko w formie elektronicznej. Zachęcał do składania wniosków  wcześniej, aby  przyjmowanie mogło być rozłożone w czasie. W samej agencji będą osoby , które będą pomagały w wypełnieniu wniosku drogą elektroniczną, pomagać będą  również  ośrodki doradztwa rolniczego.

Więcej…
 
Posiedzenie Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolnicze w Krośnie PDF Drukuj Email

Ostanie w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolnicze w Krośnie odbyło się tradycyjnie w sali narad Starostwa Powiatowego w Krośnie. W posiedzeniu uczestniczyli: pan Jacek Stusik z Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, pani Kinga Dziamara – Trybus z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, pan Andrzej Chrzanowski – Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz tradycyjnie pani Anna Oleksińska – kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pani Elżbieta Polek – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego i pan Stanisław Fal – członek Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Trzebownisku.

Więcej…
 
Budżet Izby na 2018 rok przyjęty PDF Drukuj EmailGrudzień jest miesiącem, w którym jednocześnie analizuje się mijający rok i myśli już o roku nadchodzącym. Tak też i było 11 grudnia podczas Walnego Zgromadzenia Podkarpackiej Izby Rolniczej w Trzebownisku.

Prezes Stanisław Bartman po powitaniu delegatów przedstawił porządek obrad, po czym delegaci sprawnie spośród siebie wybrali członków Komisji Mandatowo - Skrutacyjnej z przewodniczącą Teresą Jołdą oraz Komisji Uchwał i Wniosków z przewodniczącą Anną Fąfarą. Prezes Bartman podsumowując mijające półrocze pracy zarządu poinformował, że wiele uwagi członkowie zarządu poświęcili analizie zgłaszanym przez Rady Powiatowe Izby wnioskom. Wiele wniosków zostało skierowanych do Krajowej Rady Izb Rolniczych i do stosownych ministerstw.

Więcej…
 
Posiedzenie Komisji ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Podkarpackiej Izby Rolniczej PDF Drukuj Email


8 listopada br. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Podkarpackiej Izby Rolniczej podczas którego członkinie Komisji najpierw wysłuchały Małgorzaty Mięsowicz z Poradni Dobry Dietetyk, która omówiła temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych i promocji zdrowia, a potem poznały szczegóły projektu edukacyjnego przedstawione przez koordynatorkę projektu Iwonę Rymut z Centrum Medycznego MEDYK.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 9 z 80
Copyright © 2018 Podkarpacka Izba Rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla templates


Krajowa 
Rada 
Izb
Rolniczych