Podkarpacka Izba Rolnicza
Start
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR w Brzozowie PDF Drukuj Email

Termin ostatniego w tym roku spotkania Rady Powiatowej Podkarpackiej Rolniczej przewodniczący pan Witold Toczek wyznaczył na 19  grudnia. Tradycyjnie miejscem posiedzenia było Starostwo Powiatowe. Jako pierwszy z ofertą ubezpieczeniową Pakiet „Super Rolnik” wystąpił przedstawiciel Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW. Z dyskusji jaka wywiązała się po wystąpieniu pana Grzegorza wynikało, że niska składka to wąski zakres ubezpieczenia oraz, że w każdej chwili można do aktualnej polisy zawrzeć dodatkowe ubezpieczenie. Natomiast pan Tomasz Bartnicki – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego zwrócił uwagę na wyzwanie z jakim trzeba będzie zmierzyć się w przyszłorocznej kampanii składania wniosków obszarowych drogą elektroniczną. Ponieważ będzie to „nowość” zarówno dla doradców jak i rolników zaapelował o niezwłoczne zgłaszanie się rolników do mobilnych punktów doradczych z wnioskami do wypełnienia zaraz po terminie ogłoszenia ich naboru. Pan Fal – członek Zarządu Izby poinformował, że Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministra Rolnictwa z wnioskiem o wcześniejsze rozpoczęcie kampanii i o wprowadzenie okresu przejściowego w składaniu wniosków droga elektroniczną.

Więcej…
 
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu bieszczadzkiego PDF Drukuj Email

18 grudnia br. Rada Powiatowa Podkarpackiej Izby Rolnicze powiatu bieszczadzkiego odbyła posiedzenie podsumowujące cały rok pracy. Rada odbyła 5 posiedzeń w tym 3 w połączeniu z Radą leską i sanocką. Członkowie Rady we środy pełnili dyżur w biurze Rady. Analizując wnioski zgłaszane przez członków Rady można stwierdzić, że dotyczyły one w głównej mierze spraw związanych ze szkodami wyrządzanymi przez zwierzęta łowne oraz prawnie chronione. Populacja wilków  i ich wzrastająca hardość wobec ludzi powodują, że do obaw o bezpieczeństwo zwierząt gospodarskich oraz psów dochodzi obawa o bezpieczeństwo i życie samych mieszkańców.

Więcej…
 
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR w Rzeszowie PDF Drukuj Email15 grudnia 2017 r. w siedzibie Podkarpackiej Izby Rolniczej w Trzebownisku odbyło się posiedzenie rzeszowskiej Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej.

Głównym tematem posiedzenia było przedyskutowanie przyszłorocznych założeń pracy doradców rolnych Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w kontekście przyszłorocznych naborów wniosków obszarowych. W związku z tym, że od przyszłego roku wnioski o dopłaty mają być składane elektronicznie, delegatów interesowało przygotowanie doradców rolnych do tego trudnego zadania. Ze strony Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w posiedzeniu rzeszowskiej Rady uczestniczył wicedyrektor Ośrodka Janusz Kilar, który zapewnił, że Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego jest dobrze przygotowany do realizacji przyszłorocznych wyzwań, zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej. Niemniej jednak rzeszowscy delegaci zgłosili wniosek o to by doradcy rolni zostali doposażeni w mobilny sprzęt komputerowy i by byli lepiej wynagradzani za swoją ciężką pracę.

Więcej…
 
Materiały z Ogólnopolskiej Konferencji pt. "Straty i szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta w gospodarce rolnej, leśnej i rybackiej" PDF Drukuj Email

 

Materiały z konferencji

 
WYTYCZNE DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA PDF Drukuj Email


Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików może stanowić zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, z tego powodu powinny być one usuwane ze środowiska.

Cel: określenie sposobu postępowania przez osoby, które znajdą martwego dzika.

Więcej…
 
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR w Ropczycach PDF Drukuj Email14 grudnia 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Ropczycach odbyło się posiedzenie ropczyckiej Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej. Głównym tematem posiedzenia był rolniczy handel detaliczny, który stworzył nowe możliwości dla małych gospodarstw rolnych. Przez wiele lat rolnicy domagali się wprowadzenia możliwości sprzedaży wyprodukowanej przez siebie żywności np. mleka, miodów, serów, kiełbas, itp. bez konieczności rejestrowania pozarolniczej działalności gospodarczej. Od stycznia 2017 roku jest to możliwe dzięki ustawie o rolniczym handlu detalicznym. Jednak sprzedaż produktów bezpośrednio z gospodarstwa, choć jest najprostszą formą dostarczania produktów bezpośrednio do konsumentów, z punktu widzenia przepisów sanitarnych, weterynaryjnych i podatkowych okazała się sprawą niełatwą. Świadczy o tym niewielka ilość rolników korzystających z tej ustawy. Podczas ropczyckiej Rady Powiatowej kwestie przepisów delegatom kolejno wyjaśniali m.in: Roman Dzikowski naczelnik ropczyckiego Urzędu Skarbowego, Katarzyna Oleś – Bizoń Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz Wacław Tobiasz Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 8 z 80
Copyright © 2018 Podkarpacka Izba Rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla templates


Krajowa 
Rada 
Izb
Rolniczych