Podkarpacka Izba Rolnicza
Start
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR w Rzeszowie PDF Drukuj Email15 grudnia 2017 r. w siedzibie Podkarpackiej Izby Rolniczej w Trzebownisku odbyło się posiedzenie rzeszowskiej Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej.

Głównym tematem posiedzenia było przedyskutowanie przyszłorocznych założeń pracy doradców rolnych Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w kontekście przyszłorocznych naborów wniosków obszarowych. W związku z tym, że od przyszłego roku wnioski o dopłaty mają być składane elektronicznie, delegatów interesowało przygotowanie doradców rolnych do tego trudnego zadania. Ze strony Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w posiedzeniu rzeszowskiej Rady uczestniczył wicedyrektor Ośrodka Janusz Kilar, który zapewnił, że Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego jest dobrze przygotowany do realizacji przyszłorocznych wyzwań, zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej. Niemniej jednak rzeszowscy delegaci zgłosili wniosek o to by doradcy rolni zostali doposażeni w mobilny sprzęt komputerowy i by byli lepiej wynagradzani za swoją ciężką pracę.

Więcej…
 
Materiały z Ogólnopolskiej Konferencji pt. "Straty i szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta w gospodarce rolnej, leśnej i rybackiej" PDF Drukuj Email

 

Materiały z konferencji

 
WYTYCZNE DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA PDF Drukuj Email


Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików może stanowić zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, z tego powodu powinny być one usuwane ze środowiska.

Cel: określenie sposobu postępowania przez osoby, które znajdą martwego dzika.

Więcej…
 
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR w Ropczycach PDF Drukuj Email14 grudnia 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Ropczycach odbyło się posiedzenie ropczyckiej Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej. Głównym tematem posiedzenia był rolniczy handel detaliczny, który stworzył nowe możliwości dla małych gospodarstw rolnych. Przez wiele lat rolnicy domagali się wprowadzenia możliwości sprzedaży wyprodukowanej przez siebie żywności np. mleka, miodów, serów, kiełbas, itp. bez konieczności rejestrowania pozarolniczej działalności gospodarczej. Od stycznia 2017 roku jest to możliwe dzięki ustawie o rolniczym handlu detalicznym. Jednak sprzedaż produktów bezpośrednio z gospodarstwa, choć jest najprostszą formą dostarczania produktów bezpośrednio do konsumentów, z punktu widzenia przepisów sanitarnych, weterynaryjnych i podatkowych okazała się sprawą niełatwą. Świadczy o tym niewielka ilość rolników korzystających z tej ustawy. Podczas ropczyckiej Rady Powiatowej kwestie przepisów delegatom kolejno wyjaśniali m.in: Roman Dzikowski naczelnik ropczyckiego Urzędu Skarbowego, Katarzyna Oleś – Bizoń Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz Wacław Tobiasz Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Więcej…
 
Posiedzenie Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej powiatu stalowowolskiego PDF Drukuj Email

W Starostwie Powiatowym  w Stalowej Woli w dniu  6 grudnia 2017 roku odbyło się posiedzenie  Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej  powiatu stalowowolskiego. W posiedzeniu wzięli udział  delegaci, kierownik PZDR , przedstawiciele inspekcji weterynarii , TUW   oraz  członek zarządu izby. Po przywitaniu  głos zabrał pan Jarzyna , lekarz weterynarii, który  mówił  o szerzącej się chorobie ASF i zasadach bioasekuracji. Przypomniał, że na 4 grudnia  zanotowanych  było  663 przypadków  zachorowań   i 104 ognisk. Odnotowano przypadki ognisk w samej Warszawie co pozwala przypuszczać , że choroba może  przechodzić na kolejne województwa.  Dlatego ważne jest, co podkreślał pan doktor bioasekuracja polegająca na przestrzeganiu  zasad  chroniących przez chorobą.  Chorobie można przeciwstawić się  chroniąc świnie przed kontaktem z dzikami, utrzymanie pomieszczeń w czystości  i stosowaniem mat nasączonym środkiem dezynfekcyjnym.  W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy powiadomić inspekcję.  Głównym wektorem przenoszenia choroby jest czynnik ludzki, dalej słoma, pasza, inne zwierzęta, handel sztukami pochodzącymi z terenów zagrożonych. Pan Jarzyna przypomniał, że  myśliwi muszą w sposób szczególny przestrzegać zasad , gdyż  mogą być  wektorem rozprzestrzeniania się choroby.  Ponadto poruszył problem ptasiej grypy  i wścieklizny.

Więcej…
 
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR w Tarnobrzegu PDF Drukuj Email

W dniu 4 grudnia  2017 roku w siedzibie Rady Powiatowej  PIR w Tarnobrzegu odbyło się kolejne  posiedzenie rady.  W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele KRUS, TUW, delegaci. Jako pierwsza głos zabrała pani Barbara Dul z KRUS , która przedstawiła  zasady naliczania emerytur oraz zasady ubezpieczenie. Jak podkreślała  do końca roku jest jeszcze możliwość  przejścia na wcześniejszą emeryturę po spełnieniu  określonych warunków, w tym wieku  55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn po udokumentowaniu wymaganych okresów składkowych, 30 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn. Od stycznia 2018 roku już takiej możliwości nie będzie gdyż zgodnie z przepisami rolnicy będą przechodzili na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.  Pani Dul mówiła również o  pobieraniu  emerytury z ZUS i KRUS  ale tylko w określonych przypadkach. Warunkiem uzyskania pełnej emerytury z KRUS jest przekazanie gospodarstwa.  Pozostałe  przepisy dotyczące ubezpieczeń, zasiłków chorobowych pozostają bez zmian. Do każdego rolnika w sprawie naliczeń   należy zdaniem pani Dul podchodzić indywidualnie i dlatego w każdym przypadku zapraszała do siedziby KRUS.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 78
Copyright © 2018 Podkarpacka Izba Rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Free joomla templates


Krajowa 
Rada 
Izb
Rolniczych